• Dvory nad Žitavou č. 1
  • Kurzweillovo jazero
  • Dvory nad Žitavou č. 4
  • Dvory nad Žitavou č. 2

Kto je online

Práve tu je 59 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Záverečný nález ohľadom úhynu rýb na revíry Dvory č.4.

V mesiaci júl 2020 bol zaznamenaný úhyn rýb na revíry Dvory č.4. Išlo najmä o dvojročnú násadu kapra v množstve 148 kusov, generačné kapre (cca 10-15kg) v množstve 2 kusy a tolstolobika pestrého (cca 15kg) v množstve 2 kusy. Na koľko nešlo o úhyn hromadný ( v jeden deň), ale postupný a ryby vyplavovalo zo dna v pokročilom štádiu rozkladu, nebolo možné zistiť z nich príčinu. V prvom rade sa vykonal rozbor vody terénnou súpravou a následne sa vzorky vody zaslali aj do akreditovaného laboratória. V oboch prípadoch sa nezistili nijaké anomálie, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na vodné organizmy a spôsobiť úhyn rýb. Následne sa vykonala pitva u dvojročnej násady kapra so záverom (citujem z posudku MVDr. Juraja Meszárosa):

„Žiabrové tkanivo bolo bez patologických zmien. Pri pitve vyšetrených rýb som zistil zápalové zmeny na zadnom oddiely plynového mechúra a miernu hypertrofiu obličkového tkaniva. Žlčník všetkých vyšetrených rýb bol preplnený a index naplnenia čreva bol minimálny. Vonkajšie patologické zmeny na kožnom tkanive a zápalové zmeny na vnútorných orgánoch svedčia o prítomnosti bakteriálneho pôvodcu. Odporúčam preto na dosiahnutie terapeutického efektu aplikovať dávku fortifikovanej kŕmnej zmesi s baktericídnym účinkom.“

Liečivo bolo následne aplikované podľa pokynov MVDr. Meszárosa v stredu 05.08.2020 v ranných hodinách. Nakoľko išlo o protizápalové liečivo, nebolo potrebné revír uzatvoriť a ryby je možné naďalej loviť a privlastňovať. Modré sfarbenie čreva nie je škodlivá porucha, ale je znakom, že ryba prijala liečivo.

V prípade že by bol v najbližších týždňoch zaznamenaný ďalší úhyn, budeme pristupovať k opakovanej aplikácii dávke liečiva.

Vašek Jozef, hospodár MsO SRZ Nové Zámky